Forum www.uksopalenie.fora.pl Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012

 
Odpowiedz do tematu    Forum www.uksopalenie.fora.pl Strona Główna » Euro 2012 Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012
Autor Wiadomość
Michaal95
JuniorDołączył: 24 Sty 2010
Posty: 128
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: City of Opalenie

Post Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 (ukr.Чемпіонат Європи з футболу 2012, Czempionat Jewropy z futbołu 2012), oficjalnie UEFA EURO 2012 – czternasty turniej piłki nożnej o Mistrzostwo Europy mężczyzn . Organizowane wspólnie przez dwa państwa: Polskę i Ukrainę (po raz trzeci w dziejach tej imprezy – wcześniej: Belgia/Holandia w 2000 oraz Austria/Szwajcaria w 2008).

14 grudnia 2009 na placu Michajłowskim w Kijowie oficjalnie zaprezentowano logo i hasło "Razem tworzymy przyszłość" (ukr. "Творимо історію разом") , które towarzyszyć będą polsko-ukraińskiemu Euro 2012.

Przewidywany i w tej chwili nieoficjalny termin przeprowadzenia turnieju to okres od 8 czerwca 2012 roku (mecz otwarcia w Warszawie) do 1 lipca 2012 – finał ME.

Procedura wyboru gospodarza


Początkowo chęć zorganizowania finałów Euro 2012 wyraziło 12 państw, które przesłały do UEFA 9 kandydatur (6 pojedynczych oraz 3 podwójne)

* Turcja Turcja (została wyeliminowana w pierwszym głosowaniu, kandydat do zorganizowania Euro 2016)
* Grecja Grecja (została wyeliminowana w pierwszym głosowaniu)
* Azerbejdżan Azerbejdżan (nie dostarczył w terminie wymaganych dokumentów)
* Rumunia Rumunia (nie dostarczyła w terminie wymaganych dokumentów)
* Rosja Rosja (nie dostarczyła w terminie wymaganych dokumentów)
* Szkocja Szkocja / Irlandia Irlandia (nie dotrzymały terminu składania oficjalnych ofert)

Do drugiego, finałowego etapu Komitet Wykonawczy UEFA zdecydował się wybrać 3 kandydatury: włoską, chorwacko-węgierską i polsko-ukraińską. Grecja (z 2 głosami) i Turcja (6 głosów) zostały wyeliminowane. Gospodarza Euro 2012 pierwotnie planowano wyłonić 8 grudnia 2006, jednak ze względów formalno-organizacyjnych termin przesunięto o ponad 4 miesiące na 18 kwietnia 2007. Bezwzględną większością głosów wygrała wspólna oferta Polski i Ukrainy, więc druga tura głosowania nie była konieczna.

Grupy eliminacyjne

Losowanie grup eliminacyjnych odbędzie się 7 lutego 2010 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Eliminacje do Euro 2012 rozpoczną się po Mistrzostwach Świata 2010 we wrześniu.

Faza grupowa


Po rozegraniu wszystkich meczów w fazy grupowej awansują do ćwierćfinałów z każdej grupy dwie drużyny, które zdobyły najwięcej punktów w grupie. Za zwycięstwo w meczu przyznawane są 3 punkty, za remis – 1 punkt. W przypadku, gdy dwie lub więcej drużyn uzyskają tą samą liczbę punktów, decydują kolejno kryteria określone przez UEFA:

1. liczba punktów uzyskanych w meczach pomiędzy rozpatrywanymi drużynami;
2. różnica bramek w meczach pomiędzy rozpatrywanymi drużynami;
3. liczba bramek uzyskanych w meczach pomiędzy rozpatrywanymi drużynami, jeśli więcej niż dwie drużyny uzyskały tę samą liczbę punktów;
4. różnica bramek, biorąc pod uwagę wszystkie mecze w grupie;
5. liczba bramek uzyskanych we wszystkich meczach grupowych;
6. współczynnik (liczba punktów uzyskanych dzielona przez liczbę rozegranych meczów) z kwalifikacji do mistrzostw świata w piłce nożnej 2010 (organizowanych przez FIFA) i do mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA 2008/2012;
7. zachowanie drużyn pod względem fair play (w finałach mistrzostw);
8. losowanie.

Jeżeli dwie drużyny uzyskały tę samą liczbę punktów, tę samą liczbę bramek i remisują pod koniec ostatniego meczu grupowego między tymi drużynami, kolejność tych drużyn rozstrzygają rzuty karne, pod warunkiem, że żadne inne drużyny nie uzyskały tej samej liczby punktów we wszystkich meczach grupowych. Jeżeli więcej niż dwie drużyny uzyskają tę samą liczbę punktów, stosuje się wyżej wymienione kryteria.

Oferta polsko-ukraińska

Zarówno dla Polski, jak i Ukrainy udział w postępowaniu konkursowym o organizację piłkarskich mistrzostw Europy był pierwszą w historii próbą starania się o przeprowadzenie wielkiej imprezy futbolowej. Wiosną 2003 wstępną koncepcję zorganizowania ME na Ukrainie po raz pierwszy publicznie zaprezentował prezes Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej (FFU) Hryhorij Surkis. Uznał on jednak, iż sama Ukraina nie ma zbyt wielkich szans na przyznanie tak wielkiej imprezy, przekonał więc do swojego pomysłu władze Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN). W sierpniu 2003 w trakcie posiedzenia FFU w Kijowie odbyły się wstępne rozmowy między Surkisem i przedstawicielem PZPN Adamem Olkowiczem. 27 września 2003 doszło we Lwowie do podpisania umowy o współpracy między PZPN i FFU (było to zarazem pierwsze w dziejach zagraniczne posiedzenie polskiej futbolowej centrali, jednak – aby przestrzegać prawa – najważniejsze uchwały przegłosowano między Rzeszowem i Przemyślem – w autokarze wiozącym polskich delegatów do Lwowa). Podpisano tam trzy dokumenty: uchwałę o wspólnej organizacji Euro 2012, 5-letnią umowę o współpracy między federacjami oraz listy z prośbą o poparcie starań do ówczesnych prezydentów obu państw: Aleksandra Kwaśniewskiego i Leonida Kuczmy.

Po 3.5 letnich przygotowaniach kandydatury, 18 kwietnia 2007 wspólna misja zakończyła się pełnym sukcesem.

Partnerzy kandydatury

Istotnym elementem starań danego kraju o organizację Mistrzostw Europy w piłce nożnej jest przekonanie UEFA, że jego kandydatura cieszy się poparciem rządu, społeczeństwa oraz biznesu.

Jednym z elementów prezentacji polsko-ukraińskiej kandydatury, przedstawionej na zamkniętej dla mediów prezentacji w Cardiff, obok wystąpień prezesów federacji – Michała Listkiewicza (PZPN) i Hrihorija Surkisa (FFU), trenerów reprezentacji narodowych – Leo Beenhakkera i Ołeha Błochina, było wspólne wystąpienie prezydentów Polski i Ukrainy – Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenki. Polsko-ukraińska prezentacja w Cardiff była również czynnie wspierana przez gwiazdy sportowe: Irenę Szewińską, Włodzimierza Smolarka, Jerzego Dudka, Witalija Kłyczkę i Andrija Szewczenkę.

Polsko-ukraińska kandydatura otrzymała wsparcie strony rządowej. Zarówno w postaci udzielonych gwarancji rządowych, czyli zapewnienia UEFA, że w przypadku wyboru Polski i Ukrainy rząd dopełni wszelkich starań, żeby Mistrzostwa Europy odbyły się, jak i w formie finansowej. Rządy Polski i Ukrainy przekazały po 10 milionów złotych każdy na przygotowanie oferty.

Miasta i stadiony

Jeśli przygotowania pójdą zgodnie z planami, Euro 2012 odbędzie się na ośmiu stadionach. Będą to: Stadion Narodowy w Warszawie, PGE Arena w Gdańsku, Stadion Miejski w Poznaniu, Stadion na Maślicach we Wrocławiu, Stadion Olimpijski w Kijowie, Donbas Arena w Doniecku, Stadion Metalist w Charkowie oraz nowy stadion we Lwowie. Większość, bo 5 z 8 stadionów przygotowywanych na Euro 2012 będzie całkowicie nowymi obiektami. Pozostałe przejdą gruntowną renowację. Największą areną Mistrzostw będzie lekkoatletyczny Stadion Olimpijski w Kijowie, mający pomieścić 73 000 widzów. Z kolei największym typowo piłkarskim obiektem będzie warszawski Stadion Narodowy, z widownią na 55 920 kibiców.

Miasta i stadiony odrzucone:

* Kraków – Stadion Henryka Reymana
* Chorzów – Stadion Śląski
* Odessa – Stadion Centralny
* Dniepropetrowsk – Stadion Dnipro

Organizacja rozgrywek


Komitet organizacyjny

26 kwietnia 2007 Prezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński podpisał zarządzenie w sprawie powołania Międzyresortowego Zespołu – Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. W skład komitetu weszli przedstawiciele władz państwowych, samorządów, organizacji społecznych oraz mediów. Na czele Komitetu Organizacyjnego w Polsce stanął premier Jarosław Kaczyński, natomiast na czele Komitetu Organizacyjnego na Ukrainie stanął prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

14 maja 2007 Minister Sportu i Turystyki Tomasz Lipiec powołał Macieja Grześkowiaka na stanowisko szefa sztabu organizacyjnego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. 24 lipca 2007 został on jednak odwołany z tego stanowiska przez nową minister sportu Elżbietę Jakubiak.

[size]Prawo o Euro 2012[/size]

Zasady przygotowania finałowego turnieju EURO 2012 reguluje tzw. ustawa o EURO 2012. Rządowy projekt wpłynął do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 3 września 2007, jako druk sejmowy nr 2114. Prace nad projektem prowadziła Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z koalicyjnym programem rządowym "Solidarne Państwo", wprowadzono poprawki do projektu. Już 7 września 2007 przeprowadzono głosowanie w sprawie przyjęcia całości projektu ustawy – ustawę uchwalono na posiedzeniu nr 47 Sejmu V kadencji. 410 posłów było za, 0 przeciw, 2 wstrzymało się (głosowanie nr 103). Senat Rzeczypospolitej Polskiej nie wniósł poprawek. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński podpisał ustawę 19 września 2007. W ustawie określono m.in. podmioty wykonujące przedsięwzięcia związane z turniejem i warunki ułatwiające organizację mistrzostw oraz sposób realizacji gwarancji rządowych. Na jej mocy tworzone są spółki celowe z ograniczoną odpowiedzialnością (takie jak np. PL.2012 Sp. z o.o., która odpowiada za koordynację wszystkich działań związanych z przygotowaniami do imprezy) , które są odpowiedzialne za realizację inwestycji, finansowanych z budżetów państwa i jednostek samorządowych oraz środków Unii Europejskiej.

Wykaz przedsięwzięć Euro 2012, zawartych w ofercie przyjętej przez UEFA oraz objętych zobowiązaniami i gwarancjami Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej lub jednostek samorządu terytorialnego, a także innych niezbędnych do przeprowadzenia turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, został określony rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 października 2007 roku w sprawie wykazu przedsięwzięć Euro 2012 (Dz. U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1385). Przedsięwzięcia objęte rozporządzeniem to:

* stadiony główne
o budowa Stadionu Narodowego w Warszawie
o rozbudowa Stadionu Miejskiego w Poznaniu
o budowa stadionu Arena Bałtycka w Gdańsku
o budowa nowego stadionu przy ul. Śląska we Wrocławiu
* stadiony rezerwowe
o rozbudowa Stadionu „Wisła” w Krakowie
o przebudowa Stadionu Śląskiego w Chorzowie
* pozostała infrastruktura
o Most pieszo-rowerowy na rzece Wiśle w Warszawie
o Centrum Handlowe w Warszawie
o szereg innych obiektów w Trójmieście, Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Zielonej Górze

Transmisje telewizyjne

W przypadku zerwania łączy telewizyjnych mecze Euro 2012 będą przerywane. Zdecydowano o tym po awarii, która uniemożliwiła większości telewidzów na świecie obejrzenie 21 minut półfinału Niemcy-Turcja w 2008 r.
Prawa telewizyjne do pokazywania spotkań

* Polska Polska – TVP (3 kwietnia 2009)
* Ukraina Ukraina – NTU (23 września 2009)
* Szwecja Szwecja – TV4, SVT (2 października 2009)[10]
* Katar Katar – Al Jazeera Sports (13 października 2009)[11]
* Niemcy Niemcy – ARD, ZDF (28 października 2009)[12]
* Portugalia Portugalia – Sport TV (5 listopada 2009)[13]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Michaal95 dnia Czw 17:47, 28 Sty 2010, w całości zmieniany 1 raz
Czw 17:46, 28 Sty 2010 Zobacz profil autora
Michaal95
JuniorDołączył: 24 Sty 2010
Posty: 128
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: City of Opalenie

Post
LOGO EURO 2012ROZMIESZCZENIE NA MAPIE MIAST,W KTÓRYCH BĘDĄ ROZGRYWANE MECZE EURO 2012

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Czw 17:51, 28 Sty 2010 Zobacz profil autora
Nicks13
JuniorDołączył: 22 Sty 2010
Posty: 147
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Opalenie

Post
Jaka będzie maskotka Euro?A jaka waszym zdaniem będzię maskotka Euro?


Post został pochwalony 0 razy
Czw 18:30, 28 Sty 2010 Zobacz profil autora
Michaal95
JuniorDołączył: 24 Sty 2010
Posty: 128
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: City of Opalenie

Post


To będzie maskotką Euro. Wink


Post został pochwalony 0 razy
Pią 16:01, 29 Sty 2010 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum www.uksopalenie.fora.pl Strona Główna » Euro 2012 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin